Українська влада в своєму листі про наміри до керівництва Міжнародного валютного фонду (МВФ) представила плани щодо майбутньої пенсійної реформи. Згідно з інформацією, викладеною в Меморандумі з МВФ, основною зміною стане те, що індексація стане єдиним механізмом для підвищення пенсій. Кабінет Міністрів має намір до кінця березня 2025 року внести до Верховної Ради проект закону, який запроваджуватиме заборону на внесення змін до пенсійної системи без відповідного законодавства.
Документ також зазначає, що увага буде зосереджена на консолидації норм пенсійного законодавства, що дозволить замінити існуючі різнобічні законодавчі акти, які регулюють пенсійні права. У найближчому майбутньому уряд планує вжити заходів щодо обмеження розмірів додаткових виплат, які надаються певним категоріям пенсіонерів понад накопичувальну частину їх пенсій.
Також у листі акцентується на планах щодо запровадження єдиного підходу до щорічного підвищення всіх пенсій у системі, що здійснюватиметься виключно через механізм індексації. Ожидається, що новий закон підвищить адресність виплат та запобігатиме зловживанням про деякими пенсійними надбавками шляхом уточнення критеріїв для їх отримання.
Експерти МВФ повідомили, що в держбюджеті України на 2025 рік заплановано початок процесу пенсійної реформи до липня 2025 року. В рамках цього плану має бути реалізована система, яка буде стійкою та відповідатиме вимогам законодавства Євросоюзу. Це дозволить скоротити кількість спеціальних пенсійних угод і знизити правові ризики, що виникають із нинішньої складної пенсійної системи.
Оновлений Меморандум з МВФ підписали президент Володимир Зеленський, прем'єр-міністр Денис Шмигаль, міністр фінансів Сергій Марченко та очільник Національного банку Андрій Пишний.
Згідно з даними Інституту демографії, в Україні нині налічується близько 10 мільйонів пенсіонерів. Раніше повідомлялося, що Міністерство соціальної політики презентувало законопроект щодо пенсійної реформи, метою якого є "забезпечення справедливості та адекватності розмірів пенсій у солідарній пенсійній системі".
Згодом з'ясувалося, що влада планує запровадження накопичувальної системи, обчислення пенсій на основі балів, а професійні пенсії фінансувати з бюджету.