Міністерство соціальної політики України оголосило про нові обмеження для найбільших спеціальних пенсій, які набудуть чинності в 2025 році. Це рішення торкнеться понад 17 тисяч пенсіонерів. Як зазначається у повідомленні міністерства, відповідно до Закону про державний бюджет на 2025 рік, спеціальні пенсії, що перевищують у 4 і більше разів середню пенсію в країні або 10 прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб, підлягатимуть обмеженням.
У міністерстві підкреслили, що в пенсійній системі накопичилися дисбаланси, які роблять її несправедливою та непрозорою, що знижує довіру людей до пенсіонної системи та мотивацію сплати єдиного соціального внеску (ЄСВ).
Зокрема, йдеться про пенсії, які на сьогодні можуть ставати 60, 80 або навіть 100 тисяч гривень і більше. Однак обмеження не стосуватимуться тих пенсій, які отримують особи, що нині служать на фронті або взяли участь у захисті України з 2014 року.
"Обмежуючі коефіцієнти допоможуть зменшити значну різницю між "спеціальними" і загальними пенсіями. Згідно з новою постановою, пенсії, що перевищують 10 прожиткових мінімумів, зокрема, ті, що визначені рішеннями судів, отримають понижуючі коефіцієнти", — повідомили в міністерстві.
Система дій працюватиме так, що чим більша пенсія, тим більший коефіцієнт буде застосовано: "Таким чином, диференціація розмірів пенсій зберігається, але з урахуванням реалій воєнного часу, обмеженого фінансування і, головне, справедливості при розрахунках пенсій у 2025 році запроваджуються вищезгадані обмеження".
Міністерство соціальної політики також зазначило, що обмеження стосуватимуться лише частини виплат, які не є страховими сумами пенсії, а додатковими виплатами від держави за службу в окремих силових чи інших структурах. Це стосується надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсій за особливі заслуги перед Україною, індексацій та інших доплат.
Очікується, що під дію цих норм потраплять близько 17,6 тисячі "спеціальних" пенсіонерів. Згідно з постановою уряду від 3 січня, обмеження поширюються на пенсії, призначені за Митним кодексом України та іншими законодавчими актами, включаючи закони про державну службу, прокуратуру, статус народного депутата, Національний банк, Кабінет Міністрів, дипломатичні служби, місцеве самоврядування, судову експертизу й інші.
Таким чином, обмеження торкнуться державних службовців, прокурорів, дипломатів, народних депутатів, митників, членів уряду та інших осіб.
Раніше повідомлялося про правила призначення пенсій непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника. Зокрема, до непрацездатних членів сім'ї належать чоловік або дружина, батьки, якщо вони мають інвалідність або досягли пенсійного віку, а також діти до 18 років або старші, якщо мають інвалідність з дитинства.
У 2025 році також зміняться вимоги щодо виходу на пенсію. Щоб вийти на пенсію у 60 років, з 1 січня 2025 року потрібно буде мати 32 роки страхової служби. Ті, хто не матиме достатнього стажу, зможуть отримати пенсію в 63 роки за наявності стажу від 22 до 31 року, а за стажу від 15 до 21 року — у 65 років.