Тимчасовий захист для українців у країнах Євросоюзу повинен діяти до встановлення стійкого миру, заявив міністр національної єдності України Олексій Чернишов. Це повідомляється на його сторінці у Facebook.
Він запевнив, що міністерство "пильно спостерігає за ситуацією щодо правового статусу українських біженців у Європі" і додав, що розуміє "турбування наших громадян стосовно можливих змін".
Чернишов нагадав, що Рада Європейського Союзу продовжила дію Директиви про тимчасовий захист для українських біженців до березня 2026 року.
"Під час моїх візитів до країн, де найбільше українців, я активно співпрацюю з урядами європейських держав і Європейською комісією, щоб забезпечити стабільність для наших громадян за кордоном", – зазначив міністр.
За його словами, говорити про зміну статусу для українців за кордоном можна лише тоді, коли "настане тривалий і стійкий мир". Він запевнив:
"Наші міжнародні партнери абсолютно чітко це усвідомлюють".
Міністр додав, що, згідно з інформацією, опублікованою в ЗМІ, "деякі країни ЄС розглядають можливість коригування своїх політик щодо українських біженців у разі змін у ситуації в Україні".
"Ми уважно стежимо за цими процесами та беремо активну участь у міжнародних консультаціях, щоб відстоювати інтереси українців. Продовжуємо працювати над тим, щоб кожен наш громадянин, який тимчасово перебуває за кордоном, мав доступ до необхідної допомоги та захисту", – пояснив Чернишов.
Як повідомлялося раніше, у ЄС не існує чіткого плану, який дозволив би українським біженцям залишитися у країнах Європи після можливого припинення вогню з РФ. Видання Euractiv вважає, що перемир'я між Україною і Росією може все змінити всього за одну ніч. Після цього країнам, які приймають українських біженців, доведеться вирішувати, чи зупинити захист, чи наполягати на інтеграції біженців, чи підштовхувати їх до повернення додому.
Також повідомлялося, що українські біженці можуть залишитися в Європі назавжди. Як зазначає The Economist, у Польщі дедалі більше людей звертаються за порадою щодо отримання дозволу на постійне проживання або польського громадянства. Курси польської мови стають дедалі популярнішими. Згідно з нещодавнім дослідженням українського Центру економічної стратегії, лише 43% біженців з України на планеті мають намір повернутися. Два роки тому цей показник становив 74%.
На думку проректора Європейського університету Сергія Ягодзінського, підлітки 15-17 років, які виїхали з батьками за кордон, вже не повернуться в Україну, оскільки вони легко адаптуються до нового життя. Те саме, за його словами, стосується і трохи старших людей у віці 20-21 рік. Сьогодні держава повинна зробити все можливе, щоб зберегти демографію, вважає Ягодзінський.