У Європі виявлено новий варіант mpox (вірус мавпячої віспи). За словами генерального директора швейцарської компанії Roche, яка є світовим лідером у розробці діагностичних технологій, кількість заражених може бути значно вищою, ніж свідчить офіційна статистика. Як зазначає Reuters, Томас Шинеккер підтвердив, що в Європі існує більше випадків зараження, ніж було відомо раніше.
"Схоже, у Європі вже зафіксовано більше випадків mpox, можливо, багато з них залишаються поза увагою ЗМІ," — прокоментував гендиректор. Він також звернув увагу на повідомлення з Німеччини про перший зареєстрований випадок нового варіанту mpox. Однак Інститут Роберта Коха, що відповідає за охорону здоров'я в країні, вказав, що наразі ризик для населення залишається низьким.
Шинеккер додав, що попит на діагностичні тести Roche на mpox поки що незначний, але компанія готова до збільшення виробництва у десять разів. У випадку спалаху з швидким поширенням вірусу, знадобиться від шести до дев'яти місяців для нарощування виробництва тестів.
Як інформує Reuters, у серпні Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила новий варіант вірусу глобальною надзвичайною ситуацією. Це сталося після спалаху в Демократичній Республіці Конго, що вплинув на сусідні країни. Перше випадок зараження за межами Африки був зафіксований 15 серпня, коли було підтверджено новий штам mpox у Швеції.
Mpox є новою назвою вірусу, раніше відомого як "мавпяча віспа". Це зоонозне захворювання, що передається від тварин до людини. Вірус уперше виявили у 1958 році серед мавп, які використовувалися для досліджень, звідки й походить первісна назва "мавпяча віспа". Однак захворювання може також передаватися від інших тварин, зокрема гризунів.
Симптоми хвороби нагадують прояви віспи і включають лихоманку, головний біль, втомлюваність, збільшення лімфатичних вузлів і висип, який призводить до утворення пухирів і виразок. Зазвичай захворювання проходитиме менш тяжко, ніж "звичайна" віспа, а більшість випадків минає самостійно за кілька тижнів.
Вірус передається через тісний контакт із зараженою людиною, твариною або предметами, які були в контакті з вірусом (наприклад, постільною білизною). Зараження може статися через ушкодження шкіри, дихальні шляхи або слизові оболонки очей, носа та рота.
Що стосується варіанту Covid XEC, який вперше був зафіксований у червні 2024 року, його вже виявили у Великій Британії, США, Данії та інших країнах. Є занепокоєння, що в найближчу зиму він може стати домінуючим штамом. У серпні дослідники висловили припущення, що XEC може швидко поширитися протягом кількох тижнів або місяців. Нещодавно повідомлялося про зафіксовані випадки в 29 країнах та 24 штатах США.