На тимчасово контрольованих територіях України розташовані ключові корисні копалини, вартість яких оцінюється приблизно в 350 мільярдів доларів. Аналіз триває, оскільки деякі відомості про копалини уже вичерпали свою актуальність.
Цю інформацію надала перша віцепрем'єрка та міністерка економіки Юлія Свириденко на форумі "Україна. Перспективи 2025"
Згідно з інформацією Свириденко, Україна має дані про те, що на територіях, які перебувають під тимчасовою окупацією, загальна вартість критичних корисних копалин може досягати близько 350 мільярдів доларів.
"Ми усвідомлюємо, що це ресурси, які, на жаль, знаходяться в руках агресора. І той самий титан, що застосовується в авіаційній, оборонній та медичній сферах, буде використано проти нас у цій боротьбі", – зазначила вона.
Свириденко підкреслила, що оцінена вартість у 350 мільярдів доларів стосується корисних копалин на тимчасово окупованих територіях, а щодо інших ресурсів розрахунки продовжуються.
"У деяких випадках геологічна інформація має дати 1946 або 1960 року, і, на жаль, ми поки що не можемо використовувати ці дані. Тому я підкреслювала, наскільки важливо нам займатися геологорозвідкою та підтвердженням запасів – вони недоступні для громадськості", – зазначила міністр.
Вона зазначила, що сьогодні є необхідність підтвердити наявні запаси корисних копалин на території України та залучити інвесторів для їх переробки, а не лише для експорту сировини.
Президент США Дональд Трамп вимагає від України укласти угоду щодо корисних копалин. Перший проект, який запропонував президент України Володимир Зеленський, не був підписаний, і наразі тривають обговорення щодо оновленої версії угоди.
Міністр фінансів США Скот Бессент оголосив, що умови партнерства передбачають спрямування доходів, отриманих урядом України від природних ресурсів, інфраструктури та інших активів, до фонду, який буде зосереджений на довгостроковій реконструкції та розвитку України. У цьому процесі США отримають економічні та управлінські права на майбутні інвестиції.