Китайські дослідники виявили, що тип жовчі, яку виробляє печінка, демонструє подібні властивості до відомого методу обмеження калорій, що сприяє довголіттю. У новому експерименті вчені дослідили вплив літохолевої кислоти (LCA) на генетично модифікованих мишах з людськими тканинами та порівняли результати з ефектами обмеження калорій, пише Independent.
Наслідки дослідження показали, що LCA, яка виробляється печінкою, здатна покращувати регенерацію м'язів, а також підвищувати силу схоплення і здатність до бігу. Раніше проведені дослідження свідчили, що ссавці накопичують LCA під час обмеження режиму харчування, і ця кислота активує важливу молекулу, що відповідальна за метаболізм, відому як AMP-активована протеїнкіназа (AMPK). Ця молекула активується в умовах зниження рівня глюкози та відіграє суттєву роль у процесах старіння, оскільки регулює явища, такі як запалення та деградація нервових клітин.
У ході експериментів з плодовими мушками вчені встановили, що LCA активує AMPK і надає антивікові ефекти, подібно до обмеження калорій. Оскільки ці комахи не здатні синтезувати LCA самостійно, дослідники вводили їм цю кислоту. Витіснення у тварин можливості виробляти AMPK призвело до того, що ефекти від LCA зникали, що підтверджує, що дія кислоти залежала від AMPK.
Вчені також провели експеримент, взявши сироватку крові у мишей, які протягом чотирьох місяців перебували на режимі обмеження калорій, і ввели її мишам, що харчувалися звичайно. Результати показали, що сироватка активує AMPK у печінці та м'язах мишей.
Дослідники помітили, що введення LCA збільшує середню тривалість життя мушок на чотири-п’ять днів. Вони зазначили, що "використання тільки активованого метаболіту LCA може мати антивіковий вплив".
"Люди вже давно шукають еліксир довголіття. LCA може стати одним із шляхів, адже вона є одним з метаболітів, що присутні в крові людей, які дотримуються обмежень в їжі, і активує AMPK, що, своєю чергою, викликає додаткові зміни у складі крові", – прокоментував провідний автор дослідження Лінь Шенцай з Університету Сяминя.
Разом з цим, нові дослідження також стверджують, що середня температура людського тіла, яка раніше становила близько 36,6 градусів за Цельсієм, поступово знижується. Науковці з Стенфордського університету проаналізували дані за майже два століття та представили свої висновки.