Мікрофінансова позика від установи є привабливим варіантом для осіб, які потребують термінового фінансування та готові швидко виконати свої зобов'язання перед кредитором. Водночас існує чимало ризиків, пов'язаних з отриманням такого короткострокового кредиту. Складні життєві обставини, такі як несподівана втрата роботи, проблеми зі здоров'ям або непередбачувані матеріальні витрати можуть суттєво ускладнити процес повернення позики. Додаткову загрозу становлять надвисокі процентні ставки, що можуть сягати сотень відсотків річних, та жорсткі терміни погашення займу. Саме тому багатьох українців турбує питання про можливість звільнення від кредитних зобов'язань перед мікрофінансовими організаціями та правильні стратегії вирішення такої проблеми.

Як дізнатися про приховані борги за мікрокредитами?
Якщо ви маєте сумніви щодо повного переліку своїх фінансових зобов'язань, існує декілька перевірених способів отримати достовірну інформацію. Найефективніше звернутися безпосередньо до фінансової установи, яка надавала вам кредит, з офіційним запитом про надання детальної інформації про заборгованість.
Найнадійнішим джерелом інформації є Українське бюро кредитних історій (УБКІ) – найповніша база даних про кредитні відносини в країні.Ця система акумулює інформацію про взаємодію позичальників та кредиторів за останнє десятиліття.
Подати запит можна онлайн, причому перший раз на рік це абсолютно безкоштовно. Звіт міститиме повну інформацію про ваші кредитні зобов'язання, включаючи актуальні борги та історію платежів.
Стратегія виходу з кредитної залежності
Потрапити в боргову залежність набагато простіше, ніж з неї вибратися. Однак не варто впадати у відчай – існує низка ефективних способів подолати фінансові труднощі.
Основні кроки для подолання кредитної заборгованості:
- Оптимізація щоденних витрат та скорочення непотрібних витрат;
- Встановлення конструктивного діалогу з представниками кредитної установи;
- Пріоритизація погашення боргу над іншими витратами;
- Поступове, але послідовне зменшення заборгованості.
Важливо уникати сумнівних пропозицій від псевдо-фінансових посередників, які обіцяють миттєве списання боргів. Такі пропозиції є шахрайством і можуть лише погіршити вашу фінансову ситуацію.
Легальні способи врегулювання кредитних зобов'язань
Безперечно. Існує декілька життєвих обставин, за яких боржник може розраховувати на анулювання заборгованості (частково або повністю) через судову процедуру. Це можливо відповідно до вітчизняного Кодексу про банкрутство, а також за результатами медико-соціальної експертизи, якщо вдається документально підтвердити втрату позичальником працездатності.
Чи реально припинити кредитні зобов'язання після електронного договору?
Абсолютно реально. Процедура аналогічна традиційному договору. Відповідно до українського законодавства про електронні довірчі послуги, угода, підтверджена електронним цифровим підписом, має таку саму юридичну значущість, як і власноручно підписаний паперовий документ.
Категорії осіб, які мають шанси на скасування мікрокредитних зобов'язань
Існує обмежена кількість правових механізмів, які дозволяють законно припинити дію мікрокредитних договорів. Такі ситуації регулюються конкретними правовими нормами, що надають можливість анулювати фінансові зобов'язання різного характеру.

Легальні шляхи звільнення від кредитних зобов'язань:
- тимчасова непрацездатність (офіційне визнання інвалідності 1-ї або 2-ї групи) – необхідно пройти медичну комісію та отримати офіційне підтвердження;
- процедура особистого банкрутства – можливо ініціювати за умови, що сума заборгованості перевищує 30-кратний розмір мінімальної заробітної плати, а також коли під час перевірки встановлено відсутність майнових прав та коштів для погашення боргу.
УВАГА! Такий метод застосовується виключно при втраті працездатності. При процедурі банкрутства боржник змушений сплачувати всі судові витрати, включаючи винагороду арбітражного керуючого (загальна сума може становити від 35 тис. грн). Тому в більшості випадків це не найоптимальніше рішення для звільнення від боргів.
Чи реально позбутися кредиту зміною прізвища?
У пошуках варіантів вирішення кредитної проблеми деякі громадяни розглядають можливість зміни прізвища. Дійсно, кредитні бюро формують статистику за персональними даними позичальника. Але!
Якщо буде встановлено, що особа, маючи заборгованість та негативну кредитну історію, отримала новий кредит під іншим прізвищем, відповідно до ст. 190 Кримінального кодексу їй загрожує штраф у розмірі 50 неоподатковуваних прожиткових мінімумів або виправні роботи до 2-х років, або обмеження волі до 3-х років.
Кредитні установи мають досить ефективні механізми перевірки. Паспортні дані завжди можуть бути співставлені. Тому зміна прізвища – точно не найкращий спосіб швидкого звільнення від кредитних зобов'язань.
Алгоритм дій, коли немає можливості сплачувати кредит
Крім раніше згаданих варіантів банкрутства та інших маніпуляцій, існують цілком реалістичні способи врегулювання кредитних зобов'язань. Розглянемо ефективні стратегії вирішення боргових питань.
Використання механізму пролонгації кредиту
Подовження терміну кредитного договору передбачає тимчасову зміну графіку платежів. Головні завдання такої процедури – надати позичальнику додатковий час для врегулювання фінансових труднощів та запобігти нарощуванню заборгованості.
Звернення до фінансової установи для перегляду умов
Механізм перекредитування являє собою отримання нового фінансового зобов'язання з метою повного погашення існуючого боргу. Цей підхід вважається одним з найефективніших способів вирішення фінансових проблем шляхом залучення додаткових коштів.
Процес реорганізації боргових зобов'язань
У виняткових ситуаціях фінансова установа може розглянути питання про зміну умов кредитування. За умови низького рівня доходу клієнта та відсутності альтернативних джерел погашення боргу, установа може піти на поступки та скоригувати параметри договору. Для мікрофінансових організацій така практика є досить рідкісною.
Залучення додаткових фінансових ресурсів
Перекредитування – це ефективний інструмент управління борговими зобов'язаннями. Для мінімізації ризиків погіршення кредитної історії можна розглянути варіант оформлення мікрокредиту, який дозволить акуратно врегулювати фінансові зобов'язання без негативних наслідків для кредитного статусу.
