Брюссель розглядає можливість введення тимчасових обмежень на ціни на газ в країнах Європейського Союзу, які нещодавно досягли рекордних позначок у порівнянні з США. Цього тижня ціни на "блакитне паливо" в Європі виявилися на найвищому рівні за останні два роки.
Згідно з інформацією видання Financial Times, ціна на газ у Європі в три-чотири рази вища, ніж у США, що становить суттєві труднощі для європейських підприємств.
Згідно з джерелами, Єврокомісія обдумує можливість впровадження обмежень в рамках розгляду стратегічного документа стосовно "чистої промислової угоди". У цьому документі повинні бути прописані способи підтримки важкої промисловості ЄС, оскільки компанії стикаються з безліччю викликів, включаючи жорсткі торгові дії президента США Дональда Трампа та амбітний перехід Європейського Союзу на "екологічні" технології.
Переговори щодо механізмів встановлення цін, хоча наразі знаходяться на початковій стадії, викликали реакцію з боку промислових асоціацій, які попереджають про можливий ризик підриву "довіри" до ринку Європи.
Вперше Європейський Союз висунув пропозицію ввести подібний ліміт у 2022 році, під час енергетичної кризи. Проте обмеження так і не були реалізовані, оскільки ціни не перевищували рівень у 180 євро за мегават-годину.
Два представники Європейського Союзу повідомили, що їхні плани також передбачають заходи, спрямовані на запобігання зростанню цін на газ, яке можуть викликати трейдери влітку, коли європейські держави накопичують паливо в очікуванні зими.
Один із європейських дипломати зазначив, що деякі держави, найімовірніше, проявлять "неохочість" щодо запровадження цінових обмежень. Німеччина та Нідерланди були серед тих країн, які виступали проти попередніх обмежень.
"Європі потрібно зосередитися на забезпеченні достатніх обсягів енергії для функціонування промисловості та обігріву житлових приміщень", – зазначив колишній державний секретар Норвегії з питань енергетики Амунд Вік. "Введення обмежень цін на оптовому ринку не стане вирішенням цієї проблеми, якщо основна причина полягає у дефіциті енергії".
На фоні цього прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що може призупинити постачання газу в Україну в якості санкції за зупинку транзиту російського газу до Європи.