Світ готується до нової боротьби за постачання природного газу, що може призвести до підвищення цін для споживачів у Європі, а бідніші країни в Азії та Південній Америці можуть втратити доступ до ринку. Bloomberg повідомляє, що вперше з 2022 року Європа може не виконати свої цільові показники щодо запасів газу на наступну зиму. Скорочення джерел постачання стало наслідком відмови України продовжувати контракт на транзит російського газу.
Енергетичний аналітик Саула Кавонік із MST Marquee в Сіднеї зазначає, що для задоволення прогнозованого попиту Європі необхідно імпортувати додатково 10 мільйонів тонн зрідженого природного газу (ЗПГ) на рік, що становить приблизно 10% більше, ніж у 2024 році. Це призведе до того, що європейські країни змушені будуть зменшити постачання з Азії.
В залежності від того, як буде розвиватися попит, конкуренція на ринку може підвищити ціни на газ, що може стати непосильним для країн, таких як Індія, Бангладеш та Єгипет. Аналогічні проблеми спостерігаються й у Південній Америці.
Єгипет також під загрозою. У минулому році ця країна вразила ринок, ставши імпортером ЗПГ через літні відключення електрики, що призвело до значного росту закупівель, які досягли найвищого рівня з 2017 року. Цього року Єгипту можуть знадобитися додаткові поставки для проходження літніх спекотних місяців.
Для постачальників ЗПГ це відкриває нові можливості. Щодо перспектив, багато залежатиме від того, як швидко запустяться нові виробничі потужності. В минулому році зростання постачання було незначним, оскільки Єгипет припинив експорт, а новий російський завод "Арктик ЗПГ 2" залишився заблокованим через санкції США, за словами Лаури Пейдж з компанії Kpler.
США, в свою чергу, потрапляють в центр уваги. Очікується, що цього року експорт ЗПГ зі США зросте приблизно на 15% завдяки збільшенню видобутку на родовищах Plaquemines та Corpus Christi. Однак темпи цього процесу викликають занепокоєння, оскільки компанія Cheniere попередила, що нарощування виробництва відбуватиметься "відносно повільно".
Росія, яка залишилася другим за величиною постачальником ЗПГ до Європи, має продемонструвати, чи зможе зберегти свій експорт під західними санкціями.
Наразі Азія має достатній запас ресурсів, аби поступитися Європі в постачаннях ЗПГ. Китайські імпортери перепродають партії з поставкою до березня, зменшуючи закупівлі на спотовому ринку, де ціни надто високі. Індійські імпортери звертаються до більш дешевих альтернатив, а Бангладеш був змушений переглянути свої закупівельні тендери, оскільки ціни виявилися занадто високими. Єгипет тепер переходить на газойль.
Проте ситуація може покращитися. З 2026 року заплановані проекти почнуть відвантаження пального. До 2030 року на ринок надійдуть ще 175 мільйонів тонн нового пального, в основному з США та Катару, що зможе знизити ціни та повернути покупців, які в цьому році були витіснені з ринку.
1 січня Україна припинила транспортування російського газу, поклавши край тривалій епосі економічного впливу Росії на Європу. Проте це не вирішує всіх існуючих проблем.
Оглядач Bloomberg Хав'єр Блас відзначив, що влітку 2025 року ціни на газ в Європі можуть різко зрости. У той же час запаси газу в Європі зменшуються швидше, ніж будь-коли за останні сім років.