Євросоюз швидко використовує свої газові резервуари, оскільки холодна погода та зменшення морського імпорту сприяють зростанню попиту на газ. Подібна ситуація була в період енергетичної кризи три роки тому. За інформацією Financial Times, від кінця вересня до середини грудня обсяги газу в сховищах ЄС зменшилися приблизно на 19%.
"Цієї зими Європа покладалася на свої газові резервуари більше, ніж у попередні два роки, щоб компенсувати зменшення постачань скрапленого природного газу та відповісти на зростаючий попит," – відзначила Наташа Філдінг, керівниця відділу ціноутворення газу в Європі в Argus Media.
Крім того, Європа зіштовхнулася з посиленням конкуренції за імпорт СПГ з боку азіатських країн, що привертаються нижчими цінами. Це призвело до сповільнення імпорту та необхідності більше використовувати наявні запаси.
На сьогоднішній день рівень газу у сховищах ЄС становить 75%, що більше середнього показника за останнє десятиліття. Станом на середину грудня 2023 року рівень запасів досягав близько 90%.
Ціни на газ у Європі майже на 90% нижчі за ті, що перевищували 300 євро за мегават-годину під час енергетичної кризи влітку 2022 року. Однак спустошення сховищ протягом зими може ускладнити їх відновлення у 2025 році.
Трейдери вже укладають угоди на поставки газу влітку 2025 року за вищими цінами, що свідчить про зростаючі витрати на поповнення запасів. Країнам ЄС потрібно заповнити свої резервуарі на 90% до початку листопада, хоча деякі країни встановлюють менші цілі.
Важлива частина газу постачається у вигляді СПГ, що стає усе більш політизованим питанням. Обраний президент США Дональд Трамп попередив ЄС про необхідність закупівлі "великих обсягів" американської нафти та газу, інакше можуть бути введені мита, а Катар попередив про можливе припинення постачання СПГ, якщо країни ЄС дотримуватимуться суворих стандартів щодо викидів CO2, прав людини і трудових стандартів. США є найбільшим постачальником СПГ до Європи, а Катар займає третє місце.
Ще однією причиною швидкого зниження запасів є періоди, коли в Європі не виробляється енергія з сонячних панелей чи вітряних турбін, що збільшує попит на газ для генерації електроенергії. Деякі країни вичерпали свої запаси швидше за інших: у Нідерландах запаси газу з початку зими скоротилися на 33%, а у Франції – на 28%.
Постачання російського газу через Україну в Європу повинні припинитись наприкінці року, оскільки закінчується термін дії угоди про транзит, і цей маршрут забезпечує близько 5% імпорту газу в ЄС.
23 грудня стало відомо, що ціни на природний газ у Європі зростали третій день поспіль, зокрема "блакитне паливо" подорожчало на 1,6% після зростання на 7% минулого тижня.