Рада Європейського Союзу ухвалила 15-й пакет економічних та індивідуальних санкцій, спрямованих на подальше обмеження можливості Росії вести її незаконну, неспровоковану та невиправдану агресію проти України. Відповідна інформація була опублікована на сайті Ради ЄС. Ці заходи, зокрема, націлені на протидію обходу попередніх європейських санкцій, орієнтуючи увагу на тіньову флотилію, якою керує російський диктатор Володимир Путін, а також спрямовані на послаблення російського військово-промислового комплексу.
"Росія продовжує свою жорстоку агресію проти України та українського народу. Цей пакет санкцій є елементом нашої реакції на мету ослаблення військової машини Росії та тих, хто підтримує цю війну, включаючи китайські компанії. Це демонструє єдність держав-членів ЄС у нашій непохитній підтримці України. Наша основна мета — гарантувати Україні максимально сильну позицію", — підкреслила Кая Каллас, висока представниця ЄС.
Таким чином, Рада ЄС погодила накладення санкцій на 84 фізичні та юридичні особи. Це включає 54 фізичних осіб і 30 компаній, які несуть відповідальність за дії, що підривають або загрожують територіальній цілісності, суверенітету та незалежності України.
Санкції стосуються, зокрема, представників військового підрозділу, відповідального за напад на дитячу лікарню "Охматдит" у Києві, високопосадовців провідних енергетичних компаній, осіб, пов’язаних із депортацією дітей, а також тих, хто займається пропагандою та обходом санкцій. Додатково, під санкції потрапили двоє посадовців з Північної Кореї.
Щодо компаній, ЄС запроваджує обмежувальні заходи переважно проти російських оборонних та судноплавних компаній, які відповідають за морські перевезення сирої нафти та нафтопродуктів, що забезпечує російському уряду суттєві доходи.
Серед санкцій також фігурує хімічний завод і російська цивільна авіакомпанія, яка є важливим постачальником матеріально-технічної підтримки для російських збройних сил.
Крім того, вперше, ЄС запроваджує комплексні санкції (заборона на в'їзд, замороження активів, заборона на надання економічних ресурсів) проти численних осіб з Китаю, які залучені до постачання комплектуючих для дронів та мікроелектроніки для підтримки агресивних дій Росії в Україні.
Рада ЄС також розширила список суден, яким заборонено доступ до портів, і заборонила надавати широкий спектр послуг, пов'язаних з морським транспортом. Ця ініціатива покликана стримувати танкери, які не належать країнам-членам ЄС, але входять до тіньового флоту Путіна. Такі танкери з третіх країн сприяють обходу механізму обмеження цін на нафту або підтримують енергетичний сектор Росії, а також залучені до транспортування військового обладнання або викраденого з України зерна.
Отже, санкції були запроваджені проти 52 суден з третіх країн, що у підсумку збільшило загальну кількість суден, під якими запроваджено санкції, до 79.
Додатково, Рада ЄС внесла 32 нові компанії до санкційного списку, які активно підтримують військовий і оборонний сектор Росії у війні проти України. Проти цих компаній будуть запроваджені жорсткіші експортні обмеження, зокрема стосовно товарів та технологій подвійного призначення, які можуть покращити технічні можливості російського оборонного комплексу. Частина цих компаній розташовані у третіх країнах, зокрема, у Китаї, Індії, Ірані, Сербії та ОАЕ, і беруть участь в обході торговельних обмежень або закупівлі чутливих товарів, які використовуються у російських військових операціях.
30 жовтня президент Володимир Зеленський підкреслив, що тіньовий флот приносить Росії більше доходів від експорту нафти, ніж Україна отримує від усіх своїх партнерів. Він зазначив, що Росія заробляє на цьому тіньовому флоті від 10 до 12 мільярдів доларів на місяць.
Влітку видання The Washington Post повідомляло, що Китай підтримує російську війну в Україні не стільки танками чи боєприпасами, скільки через постачання обладнання "подвійного призначення", таких як складні верстати, що використовуються для виробництва російської зброї. Згідно з даними ООН, китайський експорт таких верстатів минулого року зріс більш ніж удвічі.