За оцінками Європейської комісії, зупинка постачання російського природного газу через територію України вплине на європейські ціни лише "в незначній мірі". Фактично, ринки газу вже врахували наслідки припинення дії угоди між Україною і Росією. Регіон зможе знайти альтернативні джерела постачання, згідно з аналізом виконавчої влади ЄС, з яким ознайомилося агентство Bloomberg.
Цей аналіз був розроблений для заспокоєння країн-членів Євросоюзу та ринків напередодні закінчення терміну дії угоди. У документі відзначається, що хоча європейські ціни на паливні ресурси не досягли максимуму, як це було під час кризи у 2022 році – завдяки зростанню імпорту зрідженого природного газу, який замінив значну частину російських поставок – вони лишаються високими, і чимало домогосподарств та підприємств стикаються з великими витратами.
На початку цього місяця ф'ючерси на газ на європейських ринках досягли річного максимуму, оскільки ситуація на ринку залишається вразливою, і навіть незначні збої викликають занепокоєння. У ще не опублікованому документі комісії зазначається:
"Зважаючи на те, що у світі близько 500 мільярдів кубометрів зрідженого природного газу виробляється щорічно, заміна приблизно 14 мільярдів кубометрів газу, що транспортується з Росії через Україну, матиме незначний вплив на ціни на газ у ЄС. Можна вважати, що очікуване закінчення транзитної угоди вже враховане у цінових прогнозах на зиму".
Європейський Союз вже давно наголошує, що країни, які продовжують імпортувати російський газ через український маршрут – зокрема, Австрія та Словаччина – можуть знайти рішення без цих постачань. Комісія заявила, що не планує вести переговори щодо збереження цього маршруту. Проте, постачальники газу зі Словаччини та Угорщини продовжують вести переговори щодо можливості залишити постачання газу після закінчення терміну угоди, запропонувавши схему обміну між Азербайджаном і Росією.
Зазначено, що занепокоєння щодо російського газу зросло на фоні останнього підвищення цін на європейських газових ринках. До цього додалися проблеми з постачаннями на фоні швидкого зменшення запасів у ЄС, які вперше за часи енергетичної кризи опинилися нижчими за середні п'ятирічні рівні.
Комісія повідомила, що з серпня 2022 року країни-члени зуміли знизити попит на газ на 18% у порівнянні зі середніми показниками за попередні п'ять років. США також планують ввести нові потужності зі зрідження природного газу протягом найближчих двох років, що може допомогти ЄС у разі перебоїв у постачанні.
"Найреалістичнішим сценарієм вважається припинення дії транзитної угоди та зупинка постачань російського газу через Україну. ЄС "добре підготовлений" до цього", – йдеться в документі.
Австрійська компанія OMV розірвала контракт з російським "Газпромом". Контракт на постачання газу, укладений у 2006 році і розрахований до 2040 року, було анульовано через "багаторазові суттєві порушення договірних зобов'язань з боку "Газпром Експорт", наголосили в австрійській компанії, додавши, що розірвання набуває чинності негайно.