У першій половині 2025 року Польща розпочне головування в Раді Європейського Союзу. Міністерство закордонних справ України має великі сподівання на цей період, як повідомив речник відомства Георгій Тихий під час брифінгу. "Ми сподіваємось на значний прогрес. Польща є нашим близьким партнером і союзником. Віримо, що в цей час можуть бути ухвалені важливі рішення, враховуючи лідерство Польщі в підтримці України з перших годин повномасштабної агресії Росії", – підкреслив Тихий.
За словами речника, важливим питанням є просування України на шляху до членства в ЄС. "Наша мета – розпочати перші переговори вже на початку наступного року, з можливістю відкриття кількох переговорних кластерів. Сподіваємось на підтримку польського головування в цій справі", – зазначив він.
Тихий також акцентував на необхідності продовження військової підтримки України та підвищення ціни війни для Росії. Це включає нові санкції та обмеження, спрямовані проти тіньового флоту Росії.
Він також відзначив важливість повного використання заморожених російських активів, переходячи від замороження до їх конфіскації та використання. "Звісно, необхідно ввести нові секторальні санкції проти агресора. Робота над 16-м пакетом санкцій ЄС вже розпочалася, і ми сподіваємось на швидкий та рішучий прогрес під час польського головування", – додав він.
Окрім того, речник підкреслив, що співпраця з Польщею у вирішенні складних питань історичного минулого триває в нормальному режимі. "Все рухається у своєму руслі", – зазначив Тихий.
Він підкреслив, що однією з успіхів міністра закордонних справ Андрія Сибіги за останні місяці є налагодження відносин із Польщею та позитивні зміни в питанні історичної пам’яті.
Тихий додав, що Україні потрібна підтримка Польщі в питанні євроатлантичної інтеграції. "Що стосується ексгумації та належного вшанування українських пам'ятних місць у Польщі – процес налагоджено. Ми отримали підтвердження з польської сторони про взаємність. Наша готовність співпрацювати в Україні має відповідну готовність з польського боку", – зазначив речник.
Він також висловив сподівання, що в Україні не планують політизувати це питання, і надіється, що польська сторона не буде його політизувати, оскільки це сфера для експертів та істориків.
Як повідомлялося, наприкінці листопада Україна та Польща досягли згоди щодо відновлення пошуково-ексгумаційних робіт щодо жертв Волинської трагедії. Україна надала принципову згоду на проведення цих робіт, а Польща пообіцяла звернути увагу на пам'ятні місця українців на своїй території.