Країни "Великої семи" шукають нові шляхи для посилення обмежень на експортні ціни російської нафти, щоб вплинути на фінансові можливості Москви у фінансуванні війни проти України. Про це повідомляє Bloomberg з посиланням на джерела, обізнані з ситуацією. Зараз розглядаються різні варіанти, зокрема можливість запровадження повної заборони на обробку російської нафти чи зниження максимальної експортної ціни з чинних 60 до приблизно 40 доларів.
Проте остаточне рішення ще не прийнято, і обговорення тривають. Зазначається, що країни G7 намагаються знайти баланс між зменшенням доходів Росії та впливом нових заходів на світові ринки нафти.
Перегляд існуючих обмежень не є наслідком ненадійності поточного механізму, а спричинений зниженням світових цін на нафту, які опустилися нижче рівня санкційних меж.
На кінець 2022 року країни G7 ввели санкційний механізм проти російської нафти з метою обмеження фінансування війни. Зокрема, була встановлена максимальна експортна ціна на російську нафту у розмірі 60 доларів. Західним компаніям заборонили страхувати або транспортувати російську нафту, якщо її ціна перевищує встановлену межу. Окрім того, США та Європейський Союз запровадили ембарго на прямий імпорт російської нафти.
Для того, щоб зберегти можливість експорту нафти до третіх країн, Росія створила "тіньовий флот" танкерів, які транспортують нафту без залучення західних страхових і логістичних послуг. Цей флот займає домінуючі позиції на ринку морських перевезень.
У відповідь країни G7 наклали санкції на десятки суден "тіньового флоту" і компаній, які беруть участь у тіньовій торгівлі.