Продовження контракту на транспортування російського газу через українську територію більше не здійснюватиметься, але українська влада пропонує альтернативні рішення для Словаччини та інших країн. Про це президент Володимир Зеленський повідомив під час спільної пресконференції з президенткою Молдови Маєю Санду. Він також поділився інформацією про свою зустріч з президентом Азербайджану Ільхамом Алієвим, яка відбулася в Давосі на цьому тижні.
"Сьогодні Азербайджан має значний обсяг видобутку газу – близько 40 мільярдів кубометрів, з яких використовується приблизно 14-15 мільярдів. Експорт країни доволі великий, і ми обговорювали, щоб Азербайджан міг посилити свої експортні можливості. Він експортує газ до багатьох країн. У нас є можливість скористатися нашою інфраструктурою, якщо інші країни, зокрема зі Східної Європи, потребують газу, але не російського", – зазначив Зеленський.
Президент підкреслив, що Україна завжди була відкрита для транспортування газу з інших країн, але не з Росії. "Я чітко заявив: російський газ – контракт на транзит не буде продовжено! Ми нічого не порушуємо з юридичної точки зору і абсолютно праві з моральної. І ми не дозволяємо заробляти росіянам", – додав він.
Водночас Україна готова "допомогти Словаччині та іншим країнам", якщо мова йде не про російський газ. "Ми можемо швидко укласти контракт і налагодити постачання, як тільки отримаємо сигнал від наших партнерів у Тирасполі, Словаччині та інших частинах Європи. Ось що можна зробити в енергетичній сфері", – підкреслив Зеленський.
Президент також заявив, що Україна має вугілля, яке може бути поставлене в Молдову. "Ми готові надати його Тирасполю, якщо вони дійсно хочуть забезпечити людей електрикою. Хоча вони можуть стверджувати про технічну непридатність цього вугілля, насправді вони вже використовують українське вугілля. Важливо зазначити, що антрацит, отриманий з окупованих Росією територій, якими є частини Донецької та Луганської областей, використовувався без питань", – зауважив він.
Зеленський також додав, що якщо в Придністров'ї не знають, як працювати з іншими сортами вугілля, то Україна готова направити своїх фахівців. "Ми вже вели консультації з молдовською стороною, і Тирасполь про це поінформований. Якщо їм потрібно, ми можемо відправити команду, яка швидко організує все на їх тепловій електростанції", – сказав президент.
Він зазначив, що тираспольський регіон має потребу в близько 200-220 мегаватах електроенергії, тоді як їхній ТЕС здатен генерувати близько 2 гігават. "Якщо ми надамо їм вугілля, ми готові обговорити ціну, навіть надати його безкоштовно, якщо натомість отримаємо електрику. Це справедливо: ми надаємо вугілля, отримуємо електроенергію, а також допомагаємо Молдові", – підкреслив він.
Зранку 1 січня Україна припинила прокачування російського газу в Європу, що стало завершенням тривалої епохи російського економічного впливу на європейський ринок. Це спричинило напруженість у стосунках зі Словаччиною, яка відчуває значну залежність від російського газу. Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо навіть висловив загрозу зупинити постачання електроенергії в Україну у відповідь на припинення газового транзиту.
У той же час, коли Україна припинила транзит російського газу, мешканців невизнаного Придністров'я попередили про можливі відключення газу та тепла.