Україні не слід було відмовлятися від ядерної зброї, але якщо це сталося під тиском, то варто було домагатися реальних гарантій безпеки, зокрема, членства в НАТО. Про це заявив президент Володимир Зеленський в інтерв'ю італійській журналістці Чечілії Салі для газети Il Foglio. Він згадав зустрічі з президентом США Дональдом Трампом, на яких обговорювались питання запобігання відновленню війни з Росією.
"Ми говорили про Будапештський меморандум, і він чув мою точку зору. Я вважаю, що така ситуація, з якою зіткнулася Україна, була дуже незаслуженою і неприпустимою. Україні не слід було калічити себе, віддаючи ядерну зброю", — підкреслив Зеленський.
Він зазначив, що, навіть якщо вже було прийнято рішення піти на поступки, то обміняти ядерну зброю варто було на щось дійсно значне. "Тоді таким варіантом могли бути лише гарантії від НАТО, і, якщо чесно, сьогодні це також залишилося", — додав президент.
"Якби я йшов на такий обмін, то шукав би серйозну силу, здатну протистояти будь-якому агресору, незалежно від його потужності та військових ресурсів. Це має бути сильна армія, а також безпековий альянс, такий як НАТО. Тому я вважаю ці дії абсолютно неприпустимими та безвідповідальними", — наголосив він.
Зеленський також зауважив, що на той момент над Україною справді плели сітки тиску з боку інших держав, що ускладнювало ухвалення рішень. "Але президент повинен вміти відмовляти, це особливо важливо на такій високій посаді", — підкреслив він.
Обговорюючи зміст зустрічей з Трампом, Зеленський зазначив: "Я пояснив йому, що ми фактично обміняли ядерну зброю на війну. Вона сталася згодом, але все ж таки ми отримали війну. Трамп підтвердив, що розуміє про що йдеться. Я також представив альтернативи — план посилення України через пакет озброєнь, які зможуть запобігти агресії з боку Росії", — підкреслив Зеленський.
Він впевнений, що Трамп, користуючись своїм впливом, може сприяти зміцненню позицій України. "Завдяки санкціям і силі США він здатний прискорити процеси, які можуть відбутися швидше, ніж в будь-якій іншій країні. Я вважаю, що 미국 має більше впливу на світову економіку, аніж Китай", — зазначив президент.
Як вже повідомлялося, раніше Зеленський критикував підписантів Будапештського меморандуму, які проігнорували свої зобов'язання на момент окупації Криму та частини Донбасу. Він підкреслив, що гаранти безпеки продемонстрували байдужість до ситуації в Україні.
Президент зазначив, що "порожні обіцянки" з боку гарантів не можуть залишитися безкарними. Також він вважає, що тих, хто ініціював цю угоду, треба знайти і притягнути до відповідальності.
Під час виборчої кампанії Дональд Трамп обіцяв швидко покінчити з війною в Україні, проте після вступу на посаду терміни завершення конфлікту почали відсуватися. Нещодавно британські ЗМІ повідомили, що Трамп має намір вирішити питання війни в Україні до весни, і його адміністрація серйозно налаштована активно працювати над цим разом з Володимиром Зеленським.