Кількість народних депутатів в Україні має бути зменшена через скорочення населення країни, вважає Руслан Стефанчук, голова Верховної Ради. Він висловив цю думку в інтерв’ю Укрінформу.
Стефанчук нагадав, що у серпні 2019 року президент Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт про зміни в Конституцію, що передбачає скорочення кількості депутатів до 300.
"Спосіб, на жаль, попередній Конституційний Суд не підтримав цей законопроєкт, чим унеможливив його обговорення в Верховній Раді," – підкреслив голова парламенту.
Але він підкреслив, що "питання зменшення кількості депутатів постане в українському суспільстві".
"І не тому, що хтось комусь симпатизує, а тому, що об’єктивно зменшилася кількість людей в Україні, які мають бути представлені в єдиному законодавчому органі. Коли населення становило 52 мільйони – це одна ситуація. Сьогодні ж, коли людей значно менше, очевидно, що питанню представництва потрібно бути переглянутим," – пояснив Стефанчук.
Він також зазначив, що "300 – це та цифра, про яку ми можемо говорити, і це та цифра, яка повинна служити базою для всіх подальших дій".
Наразі конституційний склад Верховної Ради України складає 450 народних депутатів. Як зазначає Офіційний портал Верховної Ради, станом на 1 квітня 2025 року у парламенті працювало 400 депутатів.
Як повідомлялося раніше, українські підлітки, які виїхали за кордон, можуть більше не повернутися. Професор Сергій Ягодзінський вважає, що молоді люди віком 15-17 років легко адаптуються до нового життя, тож їхній повернення в Україні виглядає малоймовірним. Він також підкреслив, що держава має зробити все можливе для збереження демографічної ситуації.
Також нещодавно у Міністерстві освіти і науки України попередили про "демографічну прірву" у зв’язку з постійним зменшенням кількості дошкільнят. Нині в Україні налічується 881 тисяча дітей віком від 1 до 6 років, але до 2027 року ця цифра зменшиться до 570 тисяч. Заступниця міністра освіти Анастасія Коновалова зазначила, що дитячі садки вже є частково недозаповненими.
В Інституті демографії та проблем якості життя прогнозують, що демографічна криза в Україні поглибиться після закінчення війни та відкриття кордонів, якщо держава не знайде способів не допустити виїзду сотень тисяч або навіть мільйонів чоловіків до своїх дружин, які вже в Європі. "Кожне наступне покоління стає трохи меншим, але [все одно] залишається меншим, ніж попереднє. І зараз через війну багато дітей, які могли народитися, ніколи не з’являться на світ," – зазначила директорка Інституту Елла Лібанова.