В Україні спостерігається зниження кількості людей, які дивляться в майбутнє з оптимізмом. Такий висновок зробили дослідники Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), які провели відповідне опитування. За словами респондентів, у грудні 2024 року лише 57% вважають, що Україна зможе стати успішною країною в складі Європейського Союзу через десять років. Водночас 28% висловили припущення, що за цей період країна зазнає економічного занепаду та відтоку населення. Серед тих, хто не мають чіткої позиції, 15%.
Соціологи зазначають, що, незважаючи на зниження частки оптимістів на 16 процентних пунктів за рік, не всі вони перетворилися на песимістів. Багато українців лише висловлюють занепокоєння через високий рівень невизначеності ситуації. Наприкінці минулого року 73% респондентів вірило в процвітаючу Україну в складі ЄС, тоді як лише 8% не могли визначитися.
У грудні 2022 року 88% українців мали сподівання на краще майбутнє, 5% висловлювали песимізм, а 6% не знали, що думати. Згідно з даними КМІС, також зменшилася кількість людей, які вважають, що українці поступово подолають внутрішні суперечності і стануть більш згуртованою нацією – з 69% у грудні 2023 року до 53% у грудні 2024 року. Натомість зросла кількість тих, хто вважає, що розбіжності лише посилюються, з 25% до 33%.
Соціологи підкреслюють, що, незважаючи на серйозні виклики, близько половини українців (53%) вірять у єдність. Варто відзначити, що сучасні оцінки згуртованості в суспільстві значно кращі, ніж у 2020 році, коли ще не почалася війна.
Опитування було проведено методом телефонного інтерв'ю з 2 по 17 грудня 2024 року. КМІС опитав 985 респондентів по всій Україні, використовуючи випадкову вибірку.
Нагадаємо, що в лютому 2022 року Росія розпочала повномасштабну агресію проти України. Щодня українські регіони піддаються атакам з різних видів озброєння російських військових. Українська влада та міжнародні організації класифікують ці дії як воєнні злочини, підкреслюючи їх цілеспрямовану природу, в той час як Москва заперечує подібні звинувачення.
За підсумками жовтня ООН повідомила, що змогла підтвердити загибель 12 162 цивільних осіб та 26 919 поранених в Україні з початку вторгнення, зазначаючи, що реальні цифри можуть бути набагато вищими.