2025 рік у Європі може ознаменуватися серйозними труднощами з постачаннями газу. В результаті очікуються високі ціни на "блакитне паливо", що негативно вплине на енергоємне виробництво та затруднить ситуацію для домашніх споживачів. Економічний аналітик Bloomberg Хав'єр Блас зазначив, що вартість газу в Європі, що визначається за еталоном Title Transfer Facility у Нідерландах, піднялася вище за 50 євро і тепер становить 51,41 долара за мегават-годину — це один із найвищих рівнів цін за останні два роки.
По-перше, Україні не вдалося продовжити транзитний контракт, який дозволяв Росії постачати газ до Європи через її територію. Москва залишає за собою важливу роль постачальника для таких країн, як Словаччина, Австрія, Італія, Чехія та Угорщина. Втрата російського газу змусить Європу більше покладатися на альтернативні джерела, зокрема американський скраплений природний газ та власні запаси, які виявилися обмеженими.
Варто зазначити, що Європа вже витратила з своїх сховищ величезну кількість газу. З 1 жовтня по 31 грудня відбір газу сягнув понад 250 терават-годин, що є другим найвищим показником за цей період і значно перевищує середній десятирічний показник у 165 ТВт-год.
Це пов'язано з невдалою погодою в регіоні. Дві зими поспіль були надзвичайно теплими, вологими та вітряними, що зменшувало попит на опалення і сприяло виробленню значної кількості "зеленої" електроенергії, яка в свою чергу знижувала потребу в газових станціях. Однак зима 2024-25 років обіцяє бути холодною, спокійною і сухою, що підвищує попит на газ.
Враховуючи, що з 1 січня очікується зменшення обсягів російського газу, запаси вже нижчі за прогнозовані, а також передбачаються холодні погодні умови в січні та лютому, регіон знову покладеться на свої запаси. Фізичний дефіцит газу стає практично неможливим. Завдяки великій кількості запасів, що залишилися з сезону 2023-2024 років, Європа почала поточний опалювальний сезон з запасами, що становлять близько 95% від загального обсягу. Однак до кінця зими рівень запасів може впасти до 35-40%, що значно нижче за 60% в минулому році.
Чим нижчий рівень запасів наприкінці зими, тим більше газу їй доведеться купувати навесні та влітку. Очікувана хвиля закупівель уже призводить до значного зростання цін. Газ, що постачатиметься навесні та влітку, торгується з великою надбавкою. Рік тому літній газ торгувався зі знижкою приблизно в 1 євро за мегават-годину щодо зимового; нині літній газ торгується з премією близько 4 євро за мегават-годину, і це ще не межа.
Ситуацію можуть поліпшити, по-перше, нові поставки скрапленого природного газу, особливо зі США, де в 2025 році запрацює кілька нових заводів. По-друге, зниження попиту в Азії, якщо економічне зростання в Китаї залишиться скромним. По-третє, можливе збільшення поставок російського газу. Незважаючи на відсутність продовження контракту на транзит через Україну з 1 січня, деякі учасники ринку сподіваються на відновлення угоди найближчими тижнями. По-четверте, завершення конфлікту між Україною та Росією внаслідок переходу до влади президента США Дональда Трампа.
1 січня Україна призупинила транспортування російського газу через власну газотранспортну систему. Про таке рішення щодо неподовження угоди з РФ було оголошено заздалегідь.
Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо попереджав Європу про потенційно жахливе майбутнє без транзиту російського газу через Україну, намагаючись добитися продовження поставок. Але його прогнози виявилися неточними, і ціни на газ наразі не злетіли вгору.