Українська журналістка Вікторія Рощина була посмертно удостоєна чеської премії з прав людини Homo Homini (Людина людині). Ця нагорода щорічно присуджується чеською неурядовою організацією «Людина в біді» (People in need) за «значний внесок у розвиток прав людини, демократичних цінностей та ненасильницьких способів вирішення соціально-політичних конфліктів».
Церемонія вручення нагород пройшла 12 березня в Празі, під час старту щорічного фестивалю документальних фільмів, присвяченого правам людини «Один світ».
Перед врученням до присутніх виступив журналіст і правозахисник Максим Буткевич, який нещодавно повернувся з російського полону: «Реальність виявилася ще більш жахливою, ніж я уявляв. Військовополонені та цивільні затримані зазнають систематичних катувань, їхнє здоровʼя знищується. Проти них створені десятки, якщо не сотні фальшивих кримінальних справ».
«Росіяни намагаються спотворити поняття громадянських свобод, прав людини та міжнародного права, – зазначив Буткевич. – Вони формують реальність, де право підпорядковується силі, а держава займає перше місце, тоді як людина нічого не варта. Вкрай важливо нагадувати, що вони роблять із полоненими – заручниками російського режиму.»
Відзнаку Вікторії отримала Севгіль Мусаєва – головна редакторка «Української правди», одного з видань, з якими співпрацювала Рощина як фрілансерка. Вона висловила подяку за визнання досягнень Вікторії Рощиної.
Вікторія Рощина, яка працювала, зокрема, і з Радіо Свобода, висвітлювала повномасштабну агресію Росії проти України. У серпні 2023 року її затримали в окупованому Енергодарі.
На початку жовтня 2024 року з'явилася інформація про те, що Рощина загинула під час транспортування з Таганрога до Москви. Російська сторона досі не повернула тіло журналістки на батьківщину в Україну.
Цього року вперше премія має двох лауреатів. Разом із Вікторією Рощиною нагороду отримав нigerійський журналіст Філіп Обаджі. Він фіксує злочини приватної військової компанії «Вагнер» та її наступника – збройного формування «Африканський корпус» у Центральноафриканській Республіці та Малі. Протягом останніх семи років він задокументував понад сто випадків масових убивств, згвалтувань і тортур, здійснених військовими найманцями.
Внаслідок своєї діяльності Обаджі став жертвою тортур. Його матеріали були опубліковані в ряді ЗМІ, таких як The Guardian та Al Jazeera.
Нагороду Обаджі представила колишня президентка Словаччини Зузана Чапутова.