У грудні Німеччина постачатиме Україні шосту систему протиповітряної оборони IRIS-T, а також пускові установки для Patriot і зенітні установки Gepard. Про це повідомив канцлер Німеччини Олаф Шольц під час спільної пресконференції з президентом України Володимиром Зеленським у Києві 2 грудня. Шольц зазначив, що підтримка протиповітряної оборони України залишається для Німеччини пріоритетною.
«Ми вже передали п’ять систем IRIS-T, три системи Patriot та більше ніж 50 зенітних установок Gepard», – підкреслив він.
Канцлер також зазначив, що у 2025 році Німеччина продовжить поставки, зокрема, систем протиповітряної оборони, бойових та розвідувальних безпілотників, а також вертольотів.
«Одне зрозуміло: всі ми прагнемо завершення цієї жорстокої війни. Ніхто не хоче миру так, як українці. Тому наша постійна підтримка, військова допомога та рішуча боротьба з російською агресією – це один бік медалі. Інший бік – це визначення шляхів, які можуть привести до справедливого та стабільного миру для України. Ми детально обговорювали, як забезпечити, щоб Україна могла вести переговори з позиції сили. І однозначно: нічого про Україну без України. Я не дозволю ухвалювати рішення без українців. Росія не може нав’язати Україні мир», – підкреслив Шольц.
Президент Зеленський повідомив, що на зустрічі за закритими дверима вони з канцлером говорили про ситуацію на фронті та можливості посилення України ззовні.
«Це надзвичайно важливо. Ми сподіваємося на сильну підтримку нової адміністрації США, бажано ще більш вагому. Політика США не повинна змінюватись, а ми повинні думати, як посилити нашу державу і які виклики можуть нас очікувати», – сказав Зеленський.
Він зазначив, що обговорювали «спільні можливості на найближчі тижні і місяці».
«Всі шляхи для зміцнення України, як на фронті, так і в дипломатії, потрібно реалізувати. Ми повинні отримувати підтримку для України на належному рівні. Для нас важливо, щоб Німеччина як лідер не зменшувала її і наступного року, включаючи фінансову підтримку, оскільки це буде важливим сигналом для інших партнерів», – додав президент.
Зеленський також підкреслив, що необхідно продовжувати тиск санкцій на Росію.
«Не можна дозволяти Путіну адаптуватись до тиску, і важливо пам’ятати, що основою нашої спільної безпеки на континенті є геополітична визначеність. Це стосується більшості європейських націй, але поки що не забезпечено для України. Геополітична визначеність передбачає розв'язання двох питань для кожної країни в Європі. Для України це надзвичайно важливо. Я вже неодноразово зазначав це. Це ЄС і НАТО. Обидва питання мають бути вирішені якнайшвидше, щоб покласти край агресивним амбіціям Росії. Росія повинна звикнути до того, що об'єднана Європа здатна захищати свої цінності і життя своїх людей», – наголосив глава держави.
На його думку, для України важливо мати «серйозні гарантії безпеки». «Я говорив з канцлером про НАТО та наші гарантії безпеки, про те, у що ми віримо, а кому ніколи не повіримо. Нехай ці деталі залишаться між нами. Тому ми мали таку довгу розмову», – додав Володимир Зеленський.
Олаф Шольц 2 грудня здійснив свій другий візит до України під час повномасштабної війни. Востаннє канцлер відвідував Київ влітку 2022 року, що стало його першим візитом після початку нападу Росії.
Як раніше повідомлялося в німецькому уряді, Німеччина вже надала або зобов’язалась надати військову допомогу Україні на загальну суму близько 28 мільярдів євро на найближчі роки.